bedava okey

101 Yüzbir Okey Plus

İnsanların yoğun ve yorucu geçen günlerin ardından, boş kalan vakitlerinde stres atıp, eğlenmek için son dönemlerde, oldukça tercih ettiği klasik oyunlardan olan yüz bir okey oyun severlere oldukça keyifli dakikalar geçirme imkanı sunuyor.

101 okey oyna

Yüz bir okey, yıllardır insanlar arasında sıkça tercih edilen, klasik okey oyununun kurallarına, bazı eklemeler ve değişiklikler yapılarak oynanıyor. Öncelikle, düz bedava okey olarak da bilinen klasik okeyde olduğu gibi oyuncular, ellerindeki taşlardan aynı renkte olanları en az üçlü, en fazla beşli olarak sırası ile dizip, ya da farklı renkteki taşlardan, aynı sayı olanları en az üçlü, en fazla dörtlü olarak dizip seri oluşturmayı hedefliyorlar. Klasik okeyden farklı olarak, oyuncuların ellerini açabilmesi için, yapmış oldukları seri taşların toplam sayısal değerinin minimum yüz bir olması gerekiyor. Eğer oyuncular seri olarak bu sayıya ulaşamaz ise, alternatif olarak ellerindeki aynı renk ve aynı sayıya sahip taşlardan en az beş çift ile yine ellerini açabiliyorlar.

101 okey plus
101 okey plus

101 okey plus

Yüz bir okey oyununda, oyuncular, ellerini açtıktan sonra oyunda avantaj elde etmek için henüz elini açmamış oyunculara ellerindeki en küçük taşları atıyorlar. Ayrıca bir oyuncu elini açmış ise, diğer oyuncular atacakları taşın açılan serinin devamı niteliğinde olup olmadığına dikkat ediyorlar. Eğer atılan taş, serinin devamı niteliğinde ise, taşı atan oyuncu, işlek taş atmış oluyor ve ceza puanı alıyor. Ceza puanı alan oyuncu, oyunda dezavantajlı konuma düşüyor. Bunun dışında oyunculardan birisi eğer çift açmışsa, elini açan diğer oyuncular ıstakalarında kalan taşlardan çift olanlar varsa, o taşları da işlek yapma hakkına sahip oluyorlar.

yüz bir okey oyna

Klasik okey oyunun aksine, yüz bir okey, oyuncularına sadece bir oyun türü ile eğlenme imkanı sunmakla sınırlı kalmıyor. Yüz bir okey oyunu oynayan oyuncular, oyunun farklı türleri ile heyecanlı ve keyifli dakikalar geçirme imkanı buluyor. Bu oyun türlerinin arasında, cezalı yüz bir okey ve katlamalı yüz bir okey, oyuncular tarafından en çok tercih edilenler arasında bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan En İyi Okey Oyunları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En iyi Bedava Okey Oynama Sitesi