bedava okey

En İyi Okey Oyunları

En İyi Okey Oyunları, Okey 4 işi ile oynanan eski bir oyundur. Eşli olarak oynanabildiği gibi tek olarak da oynanabilir. Herkese 14 bir kişiye 15 taş dağıtılır. 15 taşı alan kişi ilk taş atacak kişidir. Diğer taşlar ortaya konur ve zar atılarak okey taşı belirlenir. Kırmızı, mavi, sarı, siyah renklerde toplamdan 4 renge ait taşlar vardır. Bu taşlar birden 13 rakamına kadardır. Eğer yerde çekilen taş 13 ise okey 1 olur.

en iyi okey
en iyi okey

En iyi Okey

En iyi Okey, oyunu için 15 taşı alan ilk taşı atar. Yanında bulunan kişi atılan taş işine yarıyorsa alır, yaramazsa yeni bir taş çekebilir. Yalnız yerden aldığı taşı tekrar koyamaz. Taşlar dağıtıldıktan sonra yerde kalan taşların en üstündeki taş gösterge taşıdır. Diğer eşi kimin eline gelmişse o taşı gösterir ve bir puan düşer. Okey oyunu çok eski bir oyundur. Sıklıkla arkadaş grupları ile tatil günlerinin vazgeçilmez eğlencesidir. Ancak internetin gelişmesiyle birlikte bedava okey artık sanal ortamda da oynanan bir oyun olmuştur. Sanal okey oyunu için birçok site vardır. Bu sitelere günün her saatinde girerek okey oynamak mümkündür.

En iyi Okey Oyna

Taşlar dağıtıldıktan sonra yerde kalan gösterge taşının bir üst rakamı okey taşıdır. Örnek verecek olursak yerde çekilen taş siyah bir ise okey siyah iki olur. Okey taşı her taşın yerine geçer. Okey ile açmak isterseniz karşı takımdan dört puan düşersiniz. Okey kıymetli bir taştır. Oyuncu elinde ki okeyi farkında olmadan yere atarsa yanında ki oyuncu okey diyerek taşı alır ve o taş okey yerine geçer.

Sahte okey okeyin yerine geçen taştır. Yalnız sahte okeyi sadece o rakamın yerine kullanabilirsiniz. Sahte okey başka hiç bir taşın yerine geçmez. Okey oyununda aynı renkten seri yapabildiğiniz gibi farklı renklerden de taşlarınızı dizebilirsiniz. Fazlalık olan 15. taş yere atılarak oyun bitirilir. Okeye dönmek deyimi bedava okey oyna ile oyunu bitirmek anlamına gelir. Elini tamamlamış olup 15. taş olarak okeyi yere atmaktır. Okeyi yere atmak isterseniz taşları iyi takip etmeniz gerekir.

Bir önceki yazımız olan Okey Nasıl Oynanır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En iyi Bedava Okey Oynama Sitesi