bedava okey

İnternetsiz Okey

Klasik oyunlar içerisinde, en çok tercih edilenler arasında bulunan okey; insanlara, sunmuş olduğu çeşitli oyun tarzları ile eğlenceli zaman geçirme imkanı sunuyor. Özelikle son dönemde yüz bir okey, içerdiği çeşitli oyun türleri ile oldukça ilgi görüyor. Oyun çeşitliliği ve insanlar tarafından bu derece tercih edilmesi, gelişen internet çağında, birçok siteyi insanlara okey oynama hizmeti sunmaya yöneltiyor. Ancak okey severlerin yüz bir oyununu internetsiz ortamlarda da oynayabilme isteği, oyun hizmeti sunan siteleri, uygulama yapmaya yöneltti. İnsanlar, bir defaya mahsus olarak bu uygulamaları indirerek istedikleri zaman, istedikleri yerde herhangi bir internet gerekmeden oynama imkânına sahip oluyorlar.

internetsiz okey oyna
internetsiz okey oyna

İnternetli Okey Oyna

Yüz bir okey, dört oyuncu ile oynanan bir oyundur. Oyuncular, istekalarında farklı renk ve aynı sayıdan oluşan taşları sırası ile dizerek ya da aynı renkteki taşları sıralı dizerek seri oluşturup ellerini açmaya çalışırlar. Oyuncuların, oluşturdukları seri taşların sayısal toplamı eğer yüz bir yapıyor ise ellerini açabiliyorlar. Alternatif olarak ise, dileyen oyuncular aynı renk ve aynı sayıdan oluşan çift taşlardan en az beş tanesini kullanarak ellerini yine açma imkânına sahipler.

internetli okey
internetli okey

İnternetsiz Okey Oyunları

Popüler oyunlar arasında yer alan yüz bir okeyi, oyuncular, farklı türlerde oynama şansına sahipler. Bu oyun türlerinin başında katlamalı yüz bir okey ve cezalı yüz bir okey geliyor. Katlamalı yüz bir okeyde, oyunculardan biri elini açtıktan sonra, diğer oyuncular, bir önceki oyuncunun açmış olduğu serinin sayısal toplamından en az bir sayı fazlası ile ellerini açabiliyorlar. Cezalı yüz bir okeyde ise, joker olarak kullanılan okey taşını bir oyuncu elini açarken kullanırsa ve başka bir oyuncu joker taşının yerine taş işlerse, joker taşını ilk açan oyuncu ceza puanı alır.

İnternetsiz 101 ( yüz bir ) okey

Yüz bir okey de oyuncular, özellikle ellerini açtıktan sonra, rakiplerinin açmasına engel olmak ve oyunda avantajlı konuma gelmek için, ellerinde bulunan taşlardan en küçük olanları atarlar. Elini açmayan oyuncular ise, gerekli olan yüz bir sayısına ulaşabilmek için ellerinde büyük sayıları tutarak seri oluşturmaya çalışırlar.

Bir önceki yazımız olan Online Okey Oyna başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En iyi Bedava Okey Oynama Sitesi