bedava okey

Okey Taşları Nasıl Dağıtılır

Günümüzde insanların yoğun ve yorucu geçen günlük çalışma hayatları dışında, bir nebze olsun rahatlama ve keyifli vakit geçirme istekleri, insanları son dönemde popüleritesi artan bedava okey oynamaya teşvik ediyor. Okey oynayan kişilerin kişiden kişiye farklılık gösteren en muzdarip oldukları konulardan birisi ise oyun içerisindeki taş dağıtma kısmı olarak biliniyor. Oyuncular sırayla taş dağıtırlar. Taş dağıtma sırası gelen oyuncu, kendi önünde dizili olan her deste taştan, sırası ile ilk olarak yanındaki arkadaşına, herkesten bir fazla taş vermek kaydı ile başlar. En son ise kendisi taşlarını alır ve fazla taşı olan oyuncunun ilk taşı atması ile oyun başlar.

Okey Tasları nasıl dağıtılır
Okey Tasları nasıl dağıtılır

Okey Nasıl Oynanır?

Yıllardır, klasikleşmiş keyifli zaman geçirmeye imkân sunan oyunların başında gelen okey; oyuncuların ellerinde bulunan taşlardan aynı renkte olan sayıları, sırası ile yanyana dizerek, ya da farklı renkte olan taşlardan aynı sayıları yan yana getirerek oynadığı oldukça pratik bir oyun Bunun dışında eğer oyuncular ellerinde bulunan taşlardan seri dizilim yapamıyorlar ise, aynı renk ve sayıdan oluşan çift taşları da toplayarak yine ellerini açma imkanına sahip oluyorlar.

Okey Oyun Çeşitleri

Okey oyununda, düz okey olarak bilinen klasik okeyin dışında, son zamanlarda oyuncuların oldukça tercih ettiği yüz bir okey oyun türü de bulunmakta. Yüz bir okey ise kendi içinde Katlamalı yüz bir, cezalı yüz bir gibi farklı türlerde oynanabiliyor.

okey taşları
okey taşları

Okey Oyun Kuralları

Klasik okey oyunu, yüz bir okeye göre daha basit ve anlaşılır olan genel geçer olarak kabul edilmiş kuralları barındırıyor. Yüz bir okey ise, oyun çeşitliliği ile doğru orantılı olarak daha fazla dikkat edilmesi gereken kurallardan oluşuyor. Bu kuralların en dikkat edilmesi gerekeni; oyunculardan birisi elindeki seri taşların toplam sayı değeri yüz biri bulduğu anda açması gerektiği durumu olarak göze çarpıyor. Ayrıca bir oyuncu elini açtıktan sonra, diğer oyuncuların taş atarken atacakları taşın, yerdeki açılan seri taşların devamı niteliğinde olup olmadığına dikkat etmesi gerekiyor. Eğer yerdeki serinin devamı niteliğinde bir taş atarlar ise işlek taş atmış olup, ceza puanı alıyorlar.

Bir önceki yazımız olan 101 Yüzbir Okey Plus başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En iyi Bedava Okey Oynama Sitesi